O energetyce jądrowej w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej w Polsce
9 grudnia 2011 roku, we współpracy z Punktem Informacji Unii Europejskiej w Polsce zorganizowaliśmy zajęcia dydaktyczne o promieniotwórczości i energii jądrowej dla grupy 50 uczniów z Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, którzy przybyli na spotkanie ze swoim nauczycielem fizyki Panem Juliuszem Bieniasem.
Całe spotkanie poprowadził Prezes Fundacji, Łukasz Koszuk, a pomagali mu w tym wolontariusze – Jakub Danecki i Michał Chmielewski. Głównym tematem spotkania była energetyka jądrowa oraz kwestie związane z budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zajęcia poprzedziła wstępna ankieta, która miała na celu zbadać stan wiedzy i opinie uczniów na przedstawiany temat. W trakcie wykładu omówiono podstawowe zagadnienia związane ze zjawiskiem promieniotwórczości oraz wpływem promieniowania jonizującego na środowisko i ludzi, przedstawiono także podstawowe zasady ochrony radiologicznej. Wykład ilustrowany był pokazami.
Głównym celem Fundacji FORUM ATOMOWE jest profesjonalne podejście do rzetelnego i wiarygodnego przekazywania wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Dlatego na koniec spotkania została przeprowadzona anonimowa ankieta, w której uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania z zakresu energetyki jądrowej oraz wypowiadali opinie na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Mogli także ocenić przygotowanie i stopień trudności zajęć dydaktycznych.
Zespół Fundacji tworzą młodzi ludzie specjalizujący się w różnych dziedzinach, przede wszystkim w fizyce, ale także w biologii, ochronie środowiska czy informatyce. Dzięki temu stanowią dobry przykład dla nieco młodszego pokolenia, zachęcając ich swoją działalnością do nauki, rozwijania zainteresowań i pasji. Mogą tym samym zainspirować uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do kształcenia się na kierunkach technicznych, związanych np. z energetyką jądrową, a to z kolei przyczyni się do powstania w pełni wykwalifikowanej kadry budującej i obsługującej nowoczesne elektrownie jądrowe w Polsce.
Dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania całemu zespołowi Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej, licząc na dalszą udaną współpracę.