Międzynarodowe jury nagradza Atomowy Autobus
Już po raz dziesiąty European Nuclear Society przyznało nagrodę PIME Award for Communication Excellence dla najlepszej akcji informacyjnej, poświęconej pokojowemu wykorzystaniu energii jądrowej. Tegoroczny konkurs wygrała polska Fundacja FORUM ATOMOWE za projekt „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”.
Konkurs PIME Award for Communication Excellence organizowany jest od 2005 roku podczas konferencji PIME, poświęconej komunikacji w przemyśle nuklearnym. Tegoroczna edycja odbyła się w Ljubljanie na Słowenii i zgromadziła przedstawicieli wielu krajów. W finale konkursu poza polską reprezentacją znaleźli się w tym roku: EDF z Wielkiej Brytanii, Belgijskie Forum Atomowe, Nuclear Energy Corporation ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz międzynarodowe przedsiębiorstwo URENCO. Każda organizacja miała możliwość zaprezentowania swojej działalności podczas krótkiego wystąpienia na konferencji oraz na specjalnie przygotowanych stoiskach – tam można było dowiedzieć się więcej na temat finałowych projektów oraz innych przedsięwzięć realizowanych przez zakwalifikowane do konkursu instytucje. Następnie każdy z uczestników konferencji mógł zagłosować na swojego nuklearnego faworyta. W tym roku tytuł zwycięzcy otrzymała Fundacja FORUM ATOMOWE za projekt „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”.
Akcja edukacyjna „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” została doceniona przez międzynarodową społeczność za efektywność i kreatywność działań. Nagroda PIME potwierdza wysoką jakość merytoryczną oraz profesjonalne podejście wolontariuszy Fundacji do podejmowanych inicjatyw. – Ta nagroda to dla nas duża niespodzianka, ale także znaczące wyróżnienie, które na pewno wzmocni naszą działalność i pozwoli nawiązać międzynarodową współpracę z innymi organizacjami. Mamy nadzieję, że kolejne projekty będą równie ciekawe i doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą – mówi prezes Fundacji, Łukasz Koszuk, który odbierał nagrodę w Ljubljanie.
„Atomowy Autobus” to mobilne centrum edukacyjne wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych – sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini laboratorium atomistyki. Podczas trzech edycji projektu zrealizowanych w latach 2010-2013 „Atomowy Autobus” przejechał ponad 8000 km i odwiedził 36 miast i miejscowości, a w nich: uniwersytety, szkoły i instytucje publiczne. W czasie wszystkich edycji atomowe laboratorium odwiedziło łącznie ponad 10 000 osób.
Fundacja FORUM ATOMOWE została utworzona w 2008 roku. Prowadzona jest przez grupę młodych ludzi, połączonych pasją do energetyki jądrowej i chcących dzielić się swoją wiedzą. Celem Fundacji są działania edukacyjne i informacyjne w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej i promieniotwórczości oraz promocja idei budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.