Skip to content

Konferencja PIME 2012

Przez dwa dni przedstawiciele instytucji angażujących się na co dzień w komunikację społeczną dotyczącą energetyki jądrowej dyskutowali i prezentowali swoje osiągnięcia w czasie konferencji PIME, która w tym roku odbyła się w Warszawie. W czasie sesji planarnych oraz tematycznych warsztatów omawiano zagadnienia i wyzwania, które pojawiły się po wydarzeniach z Fukushimy z marca 2011 roku. Nie było wobec tego zaskoczenia, że problem ten zdominował tegoroczną edycję konferencji. W czasie dyskusji pojawiały się wielokrotnie pytania o to, w jakim stopniu Fukushima zmieniła sposoby i nacisk na komunikację i edukację społeczną, co dokładnie należy komunikować w mediach i czy odbywało się to dotychczas z sukcesem czy nie, jak możemy odzyskać zaufanie społeczeństw po wydarzeniach w Fukushimie, szczególnie tych, które zamierzają wybudować elektrownie jądrowej w swoich krajach.

Inspiracją dla organizatorów warsztatu przygotowanego dla młodych uczestników konferencji – Workshop I Young Generation Network: Preparing for nuclear new build: get on the bus! – był projekt „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” zrealizowany w 2010 roku przez naszą Fundację. Prezes Fundacji, Łukasz Koszuk, zaproszony został do wygłoszenia krótkiego referatu wprowadzającego, w czasie którego zaprezentował cały projekt. W czasie warsztatu młodzi reprezentanci Polski, Słowacji, Rumunii i Finlandii omówili wyzwania, jakim ich kraje stawiają czoło w czasie podejmowania decyzji i realizacji budowy elektrowni jądrowej. Naszym zadaniem było zaplanowanie działań komunikacyjnych, odpowiadających na potrzeby danego kraju, realizowanych w czasie przystanków „nuclear information bus”, który wyruszył w czasie warsztatu w wirtualną podróż przez Polskę, Rumunię, Słowację i Finlandię. Ze strony Fundacji w konferencji uczestniczył także wolontariusz, Kasper Rybak.

PIME (Public Information Materials Exchange) to konferencja organizowana przez Europan Nuclear Society we współpracy z International Atomic Energy Agency, organizacją FORATOM oraz Nuclear Energy Agency. PIME to jedyna konferencja, w czasie której przedstawiciele organizacji z całego świata zajmujących się komunikacją społeczną w dziedzinie energetyki jądrowej mają możliwość wymiany doświadczeń oraz mogą zdobyć i jednocześnie podzielić się swoją specjalistyczną wiedzą (know-how). Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.euronuclear.org/

Bardzo dziękujemy organizacji European Nuclear Society za możliwość uczestniczenia i prezentacji naszego projektu w czasie konferencji PIME, a szczególne podziękowania kierujemy do Pani Emilii Janisz.

Back To Top