Skip to content

Energia jądrowa na kanale PLANETE+

Od 28 stycznia do 2 lutego kanał PLANETE+ wyemituje trzy filmy poruszające temat historii oraz różnych aspektów wykorzystania energii jądrowej. Przy okazji tego cyklu dokumentalnego redakcja chciałaby dać odbiorcom możliwość uzyskania niezbędnych wiadomości dotyczących tego rodzaju energii. Z racji tego zorganizowany na profilu PLANETE+ w serwisie społecznościowym Facebook trwającą 1 godzinę dyskusję online. Podczas niej odbiorcy mogą zadawać pytania dotyczące różnych aspektów wykorzystania energii jądrowej i na bieżąco uzyskiwać odpowiedzi od eksperta, którym będzie prof. dr. hab. Stefan Chwaszczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dyskusja odbędzie się 31 stycznia o godzinie 18.

Atomic Cafe
(Atomic Cafe)
film dokumentalny, USA, 1982, 82 min.

Reżyseria: Kevin Rafferty, Jayne Loader, Pierce Rafferty
Kanał: PLANETE+
Film z cyklu: SEANS PLANETE+
Premiera: sobota, 28 stycznia 2012, godz. 22:45

6 sierpnia 1945 roku nad Hiroszimą wyrósł atomowy grzyb. Przerażająca eksplozja wprowadziła świat w nową erę – erę atomową. „Atomic Cafe” to opowieść o wyścigu zbrojeń, mających na celu osiągnięcie nuklearnej supremacji nad światem.

Bezbronni żołnierze USA służą za króliki doświadczalne podczas próbnych detonacji na pustyni Nevada. Mroczna epoka makkartyzmu i polowań na czarownice, znajdująca kulminację w egzekucji podejrzanego o szpiegostwo małżeństwa Rosenbergów. Atomowa psychoza, podsycana przez ćwiczenia instruktażowe na wypadek nalotu bombowego…
Twórcy filmu „Atomic Cafe” spoglądają wstecz na czasy, gdy po zakończeniu drugiej wojny światowej ludzkość szykowała się już na wybuch trzeciej, ostatecznej. Oto niekonwencjonalna podróż do czasów spędzonych w cieniu nuklearnej bomby.
Od lat dwunastu

Atomowe rany
(Atomic Wounds)
film dokumentalny, Japonia, 2008, 53 min.

Reżyseria: Marc Petitjean
Kanał: PLANETE+
Film z cyklu: HISTORIA
Premiera: czwartek, 2 lutego 2012, godz. 21:45

Doktor Shuntaro Hida miał 28 lat, kiedy na Hiroszimę spadła bomba atomowa. Przeżywszy tragedię, całe swoje życie poświęcił pomocy innym ocalałym. „Atomowe rany” to opowieść o osobistej misji charyzmatycznego lekarza i pytanie o lekcję, jakiej udzieliła ludzkości zagłada Hiroszimy.

Skutki napromieniowania, będącego efektem eksplozji bomby atomowej, odczuwane są w Japonii do dziś. Przez ponad trzydzieści lat władze USA starały się zatuszować prawdziwe ich rozmiary, aby dalszy rozwój broni atomowej nie napotykał sprzeciwu opinii publicznej. Jednocześnie dysponowały one gruntowną wiedzą – już w roku 1946 amerykańscy naukowcy stworzyli w Hiroszimie laboratorium ABCC, aby badać wpływ bomby na tysiącach ocalałych.
Dokument „Atomowe rany” opowiada o tragicznych zdarzeniach sprzed ponad sześćdziesięciu lat i prywatnej misji doktora Hidy, zabiegającego o pomoc i zadośćuczynienie dla ofiar Hiroszimy.
Od lat dwunastu

Kto się boi energii jądrowej?
(Who’s Afraid of Nuclear Power?)
film dokumentalny, Australia, 2006, 45 min.

Reżyseria: Lin Buckfield
Kanał: PLANETE+
Film z cyklu: FILMOWE DOCHODZENIA
Premiera: poniedziałek, 30 stycznia 2012, godz. 21:45

Paliwa kopalniane nie są już odpowiedzią na pytanie o przyszłość energetyki. Globalne ocieplenie, rosnące ceny benzyny, ciągła emisja zanieczyszczeń – problemy związane z wykorzystaniem węgla, gazu i ropy narastają. Czy zatem energia jądrowa stanowi jedyne realne rozwiązanie?

W Australii 80% zapotrzebowania na energię zaspokaja spalanie węgla. Dla odmiany szwedzka energetyka jest już w połowie oparta na elektrowniach atomowych. Sceptyczni mieszkańcy Antypodów wolą pozostać przy węglu, Skandynawowie – nawet pomimo wciąż żywej pamięci o katastrofie w nie tak przecież odległym Czarnobylu – w większości popierają wykorzystanie atomu, przekonani, iż jest bezpieczny i najmniej szkodliwy dla środowiska.
Kto ma rację i który z modeli energetycznych jest najlepszy z punktu widzenia bezpieczeństwa? Film „Kto się boi energii jądrowej?” skupia się na przykładzie australijskim i szwedzkim, aby poszukać odpowiedzi, od których zależy przyszłość świata.
Od lat dwunastu

Back To Top