"Atomowy Autobus" po raz trzeci wyruszył w Polskę
Trzecia edycja projektu „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” dobiegła końca. W ciągu 10 dni udało się odwiedzić aż 12 pomorskich lokalizacji, w których uczniowie miejscowych szkół i okoliczni mieszkańcy mogli dowiedzieć się nie tylko o energetyce jądrowej, ochronie radiologicznej, promieniotwórczości czy o innych źródłach energii elektrycznej, ale również zobaczyć niepowtarzalne pokazy i porozmawiać z młodymi ekspertami.
Tegoroczna trasa Atomowego Autobusu przebiegała przez miasta i miejscowości w województwie pomorskim i zachodniopomorskim (Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Darłowo, Słupsk, Puck, Gniewino, Choczewo, Krokowa, Wierzchucino, Wejherowo, Łeba). W poprzednich latach Mobilne Laboratorium eksponowało się głównie w ośrodkach akademickich, jednak zainteresowanie uczniów z okolicznych szkół było tak duże, że w tym roku Fundacja FORUM ATOMOWE postanowiła zorganizować spotkania specjalnie dla młodzieży szkolnej – w gimnazjach i liceach. W tym roku największą popularnością cieszył się pokaz rozszczepienia jąder atomów uranu w technologii 3D! Holograficzna prezentacja robiła ogromne wrażanie zarówno na młodszych, jak i starszych, ale, co najistotniejsze, spełniała swoje cele edukacyjne, obrazując proces rozszczepienia. Uczniowie mogli także dokładnie obejrzeć makietę elektrowni jądrowej, maszyny parowej i reaktora, i dowiedzieć się na czym polega i jak przebiega funkcjonowanie tych mechanizmów. Dla bardziej spragnionych wiedzy zorganizowane zostały seminaria, które uzupełniały wiadomości z fizyki dotyczące promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej oraz bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.
Przyjazd Atomowego Autobusu był ważnym wydarzeniem dla mieszkańców gmin Gniewino, Krokowa, i Choczewo, które są wytypowane jako lokalizacje budowy elektrowni jądrowych. Mieszkańcy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w wykładach i prezentacjach przygotowanych przez Fundację oraz chętnie zadawali coraz trudniejsze merytorycznie pytania. – Jeśli będziemy więcej rozmawiać o energetyce jądrowej i mieć potrzebę zdobywania wiedzy jak ją spożytkować, wpłynie to na świadomość społeczeństwa i przekona mieszkańców, że projekt całej inwestycji jest bezpieczny i może zostać zrealizowany w Polsce – powiedziała Urszula Doppke, szefowa punktu informacyjnego PGE w Krokowej.
Wykonaliśmy ogrom ciężkiej pracy nieustannie, dzień po dniu, prowadząc wykłady, prezentacje na stoiskach i odpowiadając na liczne pytania odwiedzających. Oceniamy, że w prezentacjach na stoiskach i w seminariach wzięło udział co najmniej 2600 osób. Formuła przekazywania wiedzy o energetyce jądrowej w postaci mobilnego laboratorium po raz kolejny okazała się atrakcyjna, warta zaangażowania i wysiłku włożonego w realizację tej akcji. Pragnę podziękować wszystkim Sponsorom i Parterom: PGE EJ 1 Sp. z o.o., AREVA, EDF, EY, General Electric Hitachi oraz WorleyParsons, a także Centralnemu Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, bez których nie byłaby możliwa kontynuacja największego projektu realizowanego przez naszą organizację
– podsumował prezes Fundacji, Łukasz Koszuk.
Projekt „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” został zakwalifikowany do finału konkursu PIME Avard dla najlepszej kampanii informacyjno-edukacyjnej poświęconej energii jądrowej. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas konferencji PIME Comunicating Nuclear 18 lutego 2014 roku w Ljubljanie.