IX Bałtycki Festiwal Nauki
27 maja 2011 roku wolontariusze Fundacji Forum ATOMOWE: Maciej Zarzycki oraz Adrian Miller ponownie zaprezentowali zagadnienia związane z energetyką jądrową na IX Bałtyckim Festiwalu Nauki. Jacek Frost, również wolontariusz Fundacji, zajął się wsparciem technicznym. Fundacja była oficjalnie współorganizatorem stoiska, wraz z Naukowym Kołem Chemików oraz Studenckim Kołem Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Gdańskiej. Koledzy, wraz z Krzysztofem Dąbrowskim z Naukowego Koła Chemików przygotowali stoisko podzielone na trzy tematyczne podkategorie: o promieniowaniu jonizującym, cyklu paliwowym oraz traktujące bezpośrednio o elektrowniach jądrowych. Odwiedzający mogli się dowiedzieć jak promieniują substancje i rzeczy codziennego użytku (sól, pomidory) oraz mieli unikalną możliwość zbadania rudy uranowej i dotknięcia tego minerału. Następnie dowiadywali się, jak z tej rudy wytwarza się paliwo jądrowe i co trzeba zrobić, by wzbogacić uran, aby można było z niego uzyskać odpowiedni materiał do elektrowni jądrowych. Ostatnim przystankiem uczestników tegorocznego BFNu było miejsce z makietą elektrowni jądrowej na której dokładnie wytłumaczono, jak uzyskuje się w wyniku reakcji rozszczepienia potężne ilości energii i jak ona jest wykorzystywana w funkcjonujących elektrowniach.
„Nasi goście byli pod wrażeniem przygotowanych przez nas materiałów i pomocy dydaktycznych” – mówi Maciej Zarzycki, wolontariusz Fundacji Forum ATOMOWE – „Staraliśmy się je wykorzystywać w 100 %. Świetnie wykonana makieta elektrowni jądrowej, którą użyczył nam na potrzeby BFNu Gdański Park Naukowo – Technologiczny była magnesem przyciągającym młodych adeptów wiedzy. Pękały wówczas jakiekolwiek bariery między nami prowadzącymi a uczestnikami i zadawali oni mnóstwo pytań na które staraliśmy się wyczerpująco, w sposób jasny i zrozumiały odpowiadać”.
Jeśli zeszłoroczne stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem to przygotowane przez nas w tym roku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Do samego końca mieliśmy dużą liczbę odwiedzających osób, którym forma przekazywania wiedzy, która była w zeszłym roku bardzo przypadła do gustu. Szybko nawiązywało się kontakt, poprzez zadawanie różnych pytań odnośnie energetyki jądrowej lub mówienie ciekawostek na jej temat. Zwieńczeniem odwiedzin naszego stoiska był mini-quiz z nagrodami ufundowanymi przez PGE Energię Jądrową SA a osoby, które nie załapały się na udział w konkursie mogły rozwiązać energetyczną krzyżówkę. Hasłami do krzyżówki były pojęcia związane oczywiście z energetyką jądrową Nagrodą były zestawy małego chemika, które otrzymały 4 osoby podając poprawne hasło główne.
Powyżej kilka zdjęć, a więcej na naszym profilu na Facebooku.