Skip to content

W lutym 2023 roku Fundacja FORUM ATOMOWE uruchomiła portal edukacyjny poświęcony energetyce jądrowej i promieniotwórczości – Nukleo.pl
Redakcja portalu: Łukasz Koszuk ⋅ Projekt i realizacja strony internetowej: Łukasz Koszuk ⋅ Korekta merytoryczna: Małgorzata Klisińska

Zajrzyj do portalu!
Wybierz jeden z działów tematycznych:
Fizyka

Zapewne najbardziej znana formuła fizyki, E=mc2, oznajmia, że znikome ilości masy można zamienić w potężne ilości energii. Potwierdziły to odkrycia fizyki mikroświata, dokonane w latach 30. XX wieku.

Technologia

Kontrolowane rozszczepianie jąder atomowych zachodzi w urządzeniach technicznych zwanych reaktorami jądrowymi, które wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, ale nie tylko.

Społeczeństwo

Wykorzystanie energii jądrowej od lat budziło wiele emocji. Energetyka jądrowa jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii. Mimo to wciąż dyskutujemy o wadach i zaletach tej formy energii.

Nukleo.pl jest portalem edukacyjnym poświęconym energetyce jądrowej i promieniotwórczości. Składa się z trzech modułów: Fizyka, Technologia i Społeczeństwo, zawierających łącznie 167 rozdziałów.

Portal powstał na bazie tekstów, artykułów i publikacji przygotowanych przez zespół Fundacji na potrzeby różnych projektów prowadzonych od początku działalności organizacji (m.in. Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium, czasopismo „Forum Atomowe” czy portal energiajadrowa.pl). Część tekstów została przygotowana specjalnie na potrzeby Nukleo.pl przez redaktora portalu. Celem portalu Nukleo.pl jest udostępnienie pracy wolontariuszy w przystępny i łatwo dostępny sposób oraz spopularyzowanie prezentowanej tematyki.

W świat fizyki i techniki jądrowej wprowadzają dwie rysunkowe postacie – Albert i Maria, wzorowane na jednych z największych naukowcach XX wieku – Albercie Einsteinie i Marii Skłodowskiej-Curie, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju nauk związanych z promieniotwórczością i energią jądrową.

Rozdziały modułów tematycznych uzupełnia Leksykon wybranych pojęć stosowanych w portalu, a także Quiz, w którym każdy może sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą energetyki jądrowej. Quiz podzielony jest tematycznie, zgodnie z modułami portalu i posiada bazę 232 pytań. Struktura portalu nie jest oczywiście ostateczna, będzie on uzupełniany o nowe treści i a już opublikowane teksty będą aktualizowane.

Fundacja FORUM ATOMOWE dokłada starań, aby publikowane na portalu treści były rzetelne, wiarygodne i pomocne. Struktura portalu nie jest ostateczna, systematycznie będzie on uzupełniany o nowe treści, a rozdziały już opublikowane będą aktualizowane.

Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania witryny.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Poinformujemy Cię o nowościach na portalu wiedzy nukleo.pl, bieżącej działalności Fundacji oraz aktualnie realizowanych projektach.

Wymagane:

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk w zakresie prywatności, odwiedź stronę internetową .

Back To Top