Laboratorium Atomistyki podczas inauguracji Lokalnych Punktów Informacyjnych PGE Energia Jądrowa
25 kwietnia br. w gminach Choczewo, Gniewino oraz Krokowa PGE Energia Jądrowa SA oficjalnie uruchomiła Lokalne Punkty Informacyjne projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Na otwarciu nie zabrakło także przedstawicieli Fundacji FORUM ATOMOWE.
W inauguracji zorganizowanej w Lokalnym Punkcie Informacyjnym w Gniewinie wzięli udział m.in. przedstawiciele gmin, w których powstały punkty, władze województwa pomorskiego oraz zarząd PGE Energia Jądrowa SA, a także Wolontariusze Fundacji FORUM ATOMOWE.
Lokalne Punkty Informacyjne działają od lipca ubiegłego roku. W międzyczasie zostały zunifikowane i wyposażone w multimedialne narzędzia, prezentujące zasady działania energetyki jądrowej i szczegóły na temat inwestycji PGE Energia Jądrowa SA (PGE EJ).
Pracownicy LPI, pochodzący z gmin lokalizacyjnych będą udzielać informacji, odpowiadać na pytania, przyjmować uwagi i wnioski mieszkańców a także organizować warsztaty czy spotkania z ekspertami, pracownikami PGE czy wykonawcą badań lokalizacyjnych.
Działalność LPI zainaugurowana została czterodniowym Laboratorium, które przygotowała Fundacja FORUM ATOMOWE wraz z firmą: Smart_Lab Specjaliści od dobrej chemii. Pokazy podzielone były na trzy części tematyczne. Każdy dzień w punktach informacyjnych poświęcony był innej dziedzinie wiedzy, pracownicy Fundacji prezentowali pokazy i dzielili się wiedzą dotyczącą promieniotwórczości oraz energii i energetyki jądrowej w ramach dwóch stanowisk: „Nie bój się promieniowania!” oraz „Poznaj świat pozytywnej energii!”. Z kolei nasi Koledzy ze Smart_Lab przekonywali uczestników, że chemia to nie tylko to, co truje i jest niebezpieczne! Ta część naszego Laboratorium pt. „Wszechświat zbudowany jest z pierwiastków!” okazała się dużą porcją ciekawych eksperymentów. Najmłodsi uczestnicy mogli m.in. odbyć „spacer w chmurach” (i tym samym przekonać się, że unoszące się nad elektrownią obłoki wcale nie muszą być niebezpieczne). Nasze stoiska przygotowane w trzech punktach informacyjnych odwiedziła liczna grupa uczniów wraz z nauczycielami z okolicznych szkół oraz mieszkańcy gmin.
LPI powstały w odpowiedzi na potrzeby informacyjne lokalnych społeczności. Z badań przeprowadzonych na zlecenie PGE EJ przez TNS Polska wynika, że trzech na czterech mieszkańców potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej dostrzega potrzebę prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych.
Dziękujemy wszystkim odwiedzającym Laboratorium, a także pracownikom Lokalnych Punktów Informacyjnych za miłe przyjęcie. Do zobaczenia wkrótce! 🙂