skip to Main Content

Pilotażowy cykl "Spotkań z Energią Atomową w Wejherowie"

25 czerwca zakończyliśmy pilotażowy cykl „Spotkań z Energią Atomową w Wejherowie”, który realizowaliśmy w partnerstwie z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą. Program „Spotkań z Energią Atomową” rozpoczęliśmy już w pierwszym roku funkcjonowania naszej Fundacji, tym razem nasze działanie skierowaliśmy do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z Pomorza, z okolic planowanej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Okazało się, że zainteresowanie szkół było bardzo dużo, mimo zbliżających się wakacji i zakończenia zajęć lekcyjnych. Spotkania były bezpłatne i odbywały się dwa razy w tygodniu, począwszy od wtorku 21 maja. Wszystkie terminy zostały wykorzystane. Przyjęliśmy 12 grup szkolnych, łącznie odwiedziło nas około 350 uczniów z nauczycielami z takich szkół jak: II Liceum Ogólnokształcące w Rumi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wejherowie, Samorządowe Gimnazjum w Bolszewie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Wejherowie, Gimnazjum w Wierzchucinie, Gimnazjum Nr 1 w Redzie, Gimnazjum Nr 3 w Wejherowie, Gimnazjum w Gniewinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rumi.

Zajęcia prowadzone były według specjalnie przygotowanego w naszej Fundacji programu dydaktycznego pt. „poskromiony Atom”, który dotyczył zagadnień związanych z elektrycznością, promieniowaniem jonizującym i bezpieczeństwem elektrowni jądrowych. Stanowi on nie tylko ciekawy wykład ilustrowany pokazami, ale także interakcję z uczniami – konkursy czy ćwiczenia. Słuchacze mieli możliwość m.in. ocenić swoją dawkę skuteczną od promieniowania jonizującego naturalnego i sztucznego, która zależy od naszego trybu życia i miejsca zamieszkania czy zbadać hipotetyczne lokalizacje elektrowni jądrowej, wokół wymyślonego miasta Franklin – należało ocenić wskazane lokalizacje pod względem kilku kryteriów, które brane są pod uwagę przy wstępnym wyborze miejsca pod budowę elektrowni jądrowej. Cieszy nas, że wszyscy aktywnie wzięli udział w naszych zajęciach, które poprowadzili: Łukasz Koszuk i Jacek Frost.

Fundację FORUM ATOMOWE stanowi zespół młodych, aktywnych i ambitnych osób, specjalistów w swoich dziedzinach, m.in. w fizyce jądrowej, ochronie radiologicznej, energetyce, energetyce jądrowej, ochronie środowiska, informatyce. Z naszych doświadczeń wynika, że najbardziej skuteczną metodą przekazywania wiedzy młodzieży jest właśnie bezpośredni kontakt z młodymi specjalistami, którzy wykorzystując nowoczesne i interaktywne metody nauczania, potrafią przekazać w atrakcyjny sposób informacje o atomistyce i nauce o promieniowaniu. A być może ktoś z nich się zainspiruje i wybierze kierunki techniczne lub ścisłe na dalszym etapie swojej ścieżki edukacyjnej.

Współpraca z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą była bardzo udana, dlatego już dziś możemy zapewnić o kontynuowaniu naszego wspólnego projektu już od października.

Back To Top