skip to Main Content

Informacje w sprawie zagrożenia japońskich elektrowni jądrowych po trzęsieniu ziemi

W dniu 11 marca o godz. 14:46 czasu miejscowego (6:46 czasu polskiego) w rejonie Japonii miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi z epicentrum w odległości ok. 140 km od wschodniego wybrzeża Japonii. Siła wstrząsów została oceniona na 8-9 stopni w skali Richtera. Zespół Fundacji FORUM ATOMOWE z poważnym zainteresowaniem śledzi informacje napływające z Japonii, która jest trzecim na świecie producentem energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych. Wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone i Francja.  Poziom stosowanych zabezpieczeń (oraz stan zaawansowania technologii nuklearnych w Japonii) pozwala z duża pewnością wyrażać przekonanie, że sytuacja zostanie opanowana, a ewentualne oddziaływanie na otoczenie zminimalizowane. Kontakt z nami: fundacja@forumatomowe.org

W związku sytuacją w Japonii postanowiliśmy przygotować artykuły oraz spis odnośników do stron internetowych zawierające aktualne, rzeczowe, zrozumiałe, a przede wszystkim rzetelne informacje na temat bieżącej sytuacji. Teksty oraz listę linków będziemy aktualizowali wraz z rozwojem wydarzeń. Prosimy o zwrócenie uwagi, że ze względu na ograniczony dostęp do precyzyjnych informacji oraz brak pełnych analiz niektóre z tych materiałów mogą zawierać pewne sprzeczności, jednak nie przekreśla to ich wartości merytorycznej. Niestety część tych materiałów jest dostępna tylko w języku angielskim, co ogranicza ich zasięg dla użytkowników z Polski. Strony takie odpowiednio oznaczyliśmy.

Artykuły:

1. Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba atomowa?
2. Jaki typ reaktora znajduje się w elektrowni jądrowej Fukushima?
3.
Incydent a awaria elektrowni jądrowej
4.
Zasady zapobiegania awariom
5.
Odporność elektrowni jądrowych na pożar, zalanie wodą, wstrząsy sejsmiczne i warunki otoczenia
6.
Dlaczego może dojść do kontrolowanych uwolnień gazów z elektrowni jądrowej?
7.
Promieniowanie jonizujące i ochrona radiologiczna
8.
Biologiczne skutki promieniowania jonizującego

Wywiad z prof. A. Strupczewskim z Instytutu Energii Atomowej POLATOM dla PAP wyjaśniający przyczyny problemów z japońską elektrownią jądrową
Inne artykuły (referaty wygłoszone na III Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej):
1. W. Kiełbasa, Państwowa Agencja Atomistyki Podstawy bezpieczeństwa energetyki jądrowej
2. J. Naniewicz, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, RTA Sp. z o.o. Naturalne tło promieniowania i inne źródła – percepcja ryzyka
3. A. Strupczewski, Instytut Energii Atomowej POLATOM Awarie reaktorowe a stan bezpieczeństwa elektrowni jądrowych
Bieżące informacje można śledzić na stronach poniższych instytucji:

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Tokyo Electric Power Company

Państwowa Agencja Atomistyki

a także:
NHK World

Odnośniki:
1. Dziennik prasowy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Od pierwszych godzin informuje na bieżąco o otrzymywanych raportach. Jest to najbardziej godne zaufania źródło informacji w Europie na temat bieżącej sytuacji (ang.).

2. Krótki wywiad z prof. dr inż. Andrzeja Strupczewskiego, ekspertem do spraw bezpieczeństwa instalacji jądrowych, Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Instytutu Energii Atomowej POLATOM. Zawiera dość precyzyjny obraz sytuacji z niedzieli 13 marca.

3. Bardzo dokładny, ale napisany zrozumiałym językiem artykuł opisujący sytuację w reaktorze elektrowni Fukushima. Materiał stara się wyjaśnić wszystkie nieścisłości pojawiające się w innych mediach.

4. Informacje prasowe japońskiego producenta energii elektrycznej będącego właścicielem elektrowni jądrowych, z którymi są problemy (ang.)

5. World Nuclear News – strona z wiadomościami z branży nuklearnej z całego świata. Na bieżąco informuje o wydarzeniach w Japonii (ang.)

6. Krótkie podsumowanie Gazety Wyborczej z wywiadu ze prof. Stefanem Chwaszczewskim z Instytutu Energii Atomowej POLATOM w Świerku Wyjaśnia, że rezygnacja z energii jądrowej z Polsce oznacza wzrost cen energii elektrycznej wobec wyczerpujących się źródeł paliw kopalnych.

 

Back To Top